'Glass Onion: A Knives Out Mystery' premiere, 66th BFI London Film Festival, UK - 16 Oct 2022 Daniel Craig, la premiera Glass Onion: A Knives Out Mystery de la London Film Festival. Profimedia

Daniel Craig, despre motivul pentru care rolul lui James Bond l-a împiedicat să accepte alte proiecte: „Sunt foarte privilegiat!”

După aproape 15 ani în care i-a dat viață lui James Bond, unul dintre cele mai îndrăgite personaje din cinematografie, Daniel Craig este pregătit să meargă mai departe. Astfel, după ce l-a jucat de două ori pe detectivul sudist Benoit Blanc în seria „Knives Out”, Daniel Craig a acceptat provocarea de a juca în „Queer”, în care interpretează un expatriat american izolat, îndrăgostit de un bărbat mai tânăr.

Bazat pe romanul lui William S. Burroughs, „Queer” este plasat în Ciudad de México, în anii 1940, într-o perioadă în care homosexualitatea era incriminată în mare parte din lume. Filmul reprezintă o reflecție profundă asupra durerii, dorinței, iubirii și aspirațiilor.

Citește și: Aaron Taylor-Johnson ar putea fi următorul James Bond. „Oferta oficială este pe masă”. Ce declara actorul recent

Daniel Craig a fost imediat intrigat de acest proiect, el fiind convins că, fiind regizat de Luca Guadagnino, va fi o poveste de dragoste diferită de orice altceva a interpretat până acum.

„Am recunoscut ceva în scenariu care m-a făcut să cred că pot intra în pielea personajului, așa că a fost o decizie foarte simplă. I-am spus lui Guadagnino că mi se pare că este o poveste de dragoste, încă cred că este o poveste de dragoste”, spune Daniel, în vârstă de 56 de ani, explicând că l-a întâlnit prima dată pe Luca la o petrecere în urmă de 20 de ani, dar și că și-a dorit mereu să colaboreze cu el.

Actorul a subliniat, însă, că nu ar fi putut să joace în „Queer” în perioada în care îi dădea viață celebrului James Bond.

„A durat ceva timp până am făcut alte proiecte în jurul lui Bond, iar apoi am încetat să mai fac asta pentru că pur și simplu nu mai aveam spațiu mental”, spune actorul, care îl interpretează pe William Lee, un bărbat îndrăgostit de Eugene Allerton, jucat de Drew Starkey.

Citește și: Daniel Craig s-a iubit cu actrițe de top pe marele ecran, dar spune că a jucat în multe scene de dragoste „îngrozitoare”

„Și simt că, cu cât fac mai mult această meserie, trebuie să urmezi ceea ce îți dictează inima și să lași asta să te conducă”, a mai spus el.

„Sunt foarte privilegiat să fiu într-o poziție în care nu trebuie să muncesc atât de mult ca înainte, dar, dacă accept un proiect, vreau să fie ca acesta. Vreau să fie cel mai bun lucru pe care îl pot face”, a mai spus actorul.

„Aș vrea să pot spune: `Da, am un plan`, dar nu este adevărat, improvizez pe parcurs”, adaugă actorul născut în Chester.

Deși a apărut în multe filme romantice de-a lungul carierei sale, Daniel nu vede „Queer” ca fiind diferit.

„Cred că pentru a iubi cu adevărat, trebuie să te abandonezi. Asta cred că înseamnă dragostea adevărată, la sfârșitul zilei”, spune el, continuând: „Și pentru mine, asta e ceea ce reprezintă cu adevărat Lee. Într-un fel, el m-a ghidat. Cu toții ne-am simțit pierduți, cu toții, sper, am fost îndrăgostiți, așa că sunt lucruri cu care mă pot conecta foarte ușor. Dar Lee este o ființă umană foarte complicată”, a mai dezvăluit Craig.

Citește și: Daniel Craig, total diferit de "era" James Bond. În blugi, cu părul lung, de mână cu fermecătoarea lui soție, Rachel Weisz, în Veneția

Programul Zilei

duminică13.07
luni14.07
marți15.07
miercuri16.07
joi17.07
vineri18.07
sâmbătă19.07
09:15 Hai sa cantam din nou!
11:05 Mamma mia!
12:50 Terminator: Genisys
14:45 Dragoste de cinci stele
16:15 Copilul care ar putea fi rege
18:10 Jucaria noua
20:00 Labirintul: incercarile focului
22:05 Predatorul
23:55 Focul ucigas
01:00 Piratii Rock-ului
03:10 Anomalie
07:25 Collateral Beauty: A doua sansa
09:00 Labirintul: incercarile focului
12:50 sefa a intrat la apa
16:25 O noapte la muzeu
18:10 RoboCop
20:00 E timpul sa iubesti
21:45 CHIPs: Politisti de belea
23:25 Lorzii crimei
00:30 Omul nostru din Panama
02:15 Patriotul
04:50 Recuperatorul
06:00 Un tata de cosmar
07:25 E timpul sa iubesti
09:10 Batman - inceputuri
11:20 Dragoste la a doua vedere
13:15 Furios si iute 4: Piese originale
14:55 Judecatorul
17:10 Stapanul inelelor: Fratia inelului
20:00 Un pic insarcinata
22:10 Furia lui Becky
23:30 Un scandal britanic
01:15 The Revenant: Legenda lui Hugh Glass
05:30 Ea
06:25 Adevarul si numai adevarul
08:05 Alegerea
09:50 Stapanul inelelor: Fratia inelului
12:40 Ad Astra
16:20 Ocean's 8: Jaf cu clasa
18:05 Haos la Versailles
20:00 Curierul
21:30 Ultima noapte
23:35 Cincizeci de umbre descatusate
01:25 Paris
03:30 Desteptarea
05:15 Autobuzul 657
07:30 Curierul
09:00 Haos la Versailles
10:55 Johnny English
12:20 The King's Man: inceputul
14:25 Rory O'Shea a fost aici
16:10 Mereu dragostea
17:35 Armageddon - Sfarsitul lumii?
20:00 Prietenie absoluta
22:05 Vinerea neagra
23:45 Ape periculoase
02:40 Cu nasu' la psihiatru
04:20 Sin City: Am ucis pentru ea
05:55 ingerul din bradul de Craciun
06:45 Gandire critica
08:35 Pe taramul femeilor
10:10 Armageddon - Sfarsitul lumii?
12:35 ingeri si Demoni
14:45 Ultimul Vermeer
16:35 Dupa cum ti-e norocul
18:00 Alita: ingerul razboinic
20:00 Percy Jackson si Olimpienii: Hotul Fulgerului
21:55 Barbie
23:45 Fara scapare
01:20 Joc riscant
02:45 Nasul stresat
04:20 Camera mortala
05:55 Nopti albe in Seattle
07:20 Barbie
09:10 Nastrusnicul motan Maurice
10:40 Percy Jackson si Olimpienii: Hotul Fulgerului
12:35 si Soarele e o stea
14:10 Noe
16:20 Nikki si Nora in actiune
17:45 Karate Kid
20:00 Mamma Mia! O luam de la capat
21:50 Transformers: Ascensiunea bestiilor
23:45 Jocul de-a detectivii
00:00 Orasul minciunilor
01:45 Pe picior mare
03:35 Nu exista tara pentru batrani
05:30 Un print in America

Ultimele știri

Oded Fehr, Brendan Fraser, John Hannah, în "Mumia"
Reuniune de senzație. Distribuția filmului "Mumia", împreună la 26 de ani de la premieră. "Un film subestimat", au reacționat fanii

Fanii au avut parte de o surpriză majoră la Fan Expo Denver: o parte din distribuția "The Mummy" s-a reunit, la 26 de ani de la lansarea...

Cannes LIONS - Peter Jackson
Peter Jackson spune că nu s-a „pensionat”. Cu ce se ocupă regizorul filmelor „Stăpânul Inelelor” de mai bine de un deceniu

Peter Jackson, câștigător al premiului Oscar cu „Stăpânul Inelelor”, nu a mai regizat un astfel de film de mai bine de un deceniu, mai...

nicole kidman (5)
Nicole Kidman, cu părul natural, după ce a apărut cu peruci pe covorul roșu. Actrița, în vacanță alături de soră și nepoată

Cu părul scurt sau foarte lung, blond platinat sau cu șuvițe, Nicole Kidman a fost cameleonică pe ecrane și pe covorul roșu anul acesta la...

Partenerii noștri

Oded Fehr, Brendan Fraser, John Hannah, în "Mumia"
Reuniune de senzație. Distribuția filmului "Mumia"...
Filmnow.ro
Cannes LIONS - Peter Jackson
Peter Jackson spune că nu s-a „pensionat”. Cu ce se...
Filmnow.ro
nicole kidman (5)
Nicole Kidman, cu părul natural, după ce a apărut cu...
Filmnow.ro
Johnny Depp
Johnny Depp, despre înlocuirea sa din Fantastic...
Filmnow.ro
kirby (1)
Pedro Pascal și Vanessa Kirby, o prietenie unică. Cei...
Filmnow.ro
Jay, iubitul actriței Michelle Trachtenberg
Iubitul actriței Michelle Trachtenberg, declarații...
Filmnow.ro
37th AFI Life Achievement Award On TV Land Prime - Backstage And Audience
Michael Douglas, dezvăluiri despre momentul în care...
Filmnow.ro
Priscilla Barnes (1)
A jucat în Licence to Kill și acum, la 70 de ani, e de...
Filmnow.ro
Los Angeles Premiere of Superman
Rachel Brosnahan a primit rolul din „Superman” când se...
Filmnow.ro