Descarcă aplicația DIGI TV
News 79th Venice International Film Festival - The Whale photocall, Palazzo del Casinò, Lido di Venezia, Italy - 04 Sep 2022 Brendan Fraser. "The Whale". Veneția 2022. Profimedia

Veneția, la picioarele lui Brendan Fraser. După o absență de 9 ani, impresionează cu un rol demn de Oscar. Actorul, în lacrimi în timp ce publicul îl aplauda în picioare. The Rock l-a lăudat pe rețelele sociale

Brendan Fraser a avut Veneția la picioare, după proiecția „The Whale”, cel mai nou film al actorului celebru pentru rolul din „George of the Jungle”. Vizibil emoționat, Brendan nu și-a mai putut stăpâni lacrimile în timpul ovațiilor primite din partea publicului care l-a aplaudat în picioare timp de șase minute. Dwayne Johnson a reacționat imediat pe rețelele sociale și l-a felicitat pe colegul său de breaslă, care a revenit grandios în lumea filmului după o absență de nouă ani. Mai mult, jurnaliștii de specialitate de la Hollywood scriu că Fraser este în cărți pentru Oscar, după această interpretare magistrală. 

 

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

După ce a vizionat videoclipul emoționant de la premieră, Dwayne The Rock Johnson a ținut să-i transmită un mesaj actorului cu care a lucrat la „The Mummy Returns”.

„Sunt atât de fericit să văd aceste ovații frumoase pentru Brendan”, a scris Dwayne. „El m-a sprijinit să intru în franciza The Mummy, pentru primul rol, cel care a dat startul carierei mele la Hollywood.”

The Rock a adăugat: „Mă bucur pentru tot succesul tău, frate, și felicitări prietenului meu Darren Aronofsky. #TheWhale 👏🏾.”

Brendan Fraser, considerat un favorit pentru o nominalizare la Oscar: A trebuit să învăţ pur şi simplu să mă mişc într-un fel nou

Brendan Fraser, care revine pe marele ecran într-un rol principal după o absenţă de nouă ani, a spus că personajul obez pe care îl interpretează în pelicula „The Whale” a reprezentat cea mai mare provocare din cariera sa, informează Reuters, potrivit Agerpres.

Pelicula este regizată de Darren Aronofsky, iar Brendan Fraser este deja considerat un favorit pentru o nominalizare la Oscar graţie personajului Charlie, un bărbat gay cu o greutate de 270 de kilograme, care încearcă în mod disperat să reia legătura cu fiica sa înstrăinată.

Pentru acest rol, actorul american a purtat un machiaj prostetic, a cărui aplicare a durat până la şase ore şi care l-a făcut să se mişte cu greu în perimetrul locuinţei înghesuite şi dărăpănate a lui Charlie.

A trebuit să învăţ pur şi simplu să mă mişc într-un fel nou. Am dezvoltat muşchi pe care nu ştiam că-i am”, le-a mărturisit Fraser reporterilor înaintea ceremoniei de pe covorul roşu.

„M-a făcut să-i apreciez pe cei ale căror corpuri sunt similare, pentru că am aflat că trebuie să fii o persoană incredibil de puternică pentru a trăi într-o astfel de formă fizică”, a mai spus el.

'The Whale' premiere, 79th Venice International Film Festival, Italy - 04 Sep 2022
Brendan Fraser, Darren Aronofsky, Hong Chau, Sadie Sink, Ty Simpkins. Premiera 'The Whale'. Veneția 2022. Profimedia

Brendan Fraser: Cred că Charlie este de departe cel mai eroic bărbat pe care l-am interpretat vreodată

Pelicula este o adaptare a piesei omonime a dramaturgului Samuel D. Hunter, publicată în 2012, şi documentează declinul rapid al lui Charlie, o persoană blândă, care se străduieşte să se împace cu ideea decesului partenerului lui şi care mănâncă excesiv pe fondul stresului.

În ciuda suferinţei şi a angoasei, firea generoasă al lui Charlie, prizonier în spatele unui corp voluminos care îl face să respire cu dificultate, iese la iveală pe măsură ce acesta încearcă să reînvie relaţia cu fiica sa, o adolescentă dificilă, interpretată de Sadie Sink, una dintre vedetele serialului „Stranger Things”.

„Cred că Charlie este de departe cel mai eroic bărbat pe care l-am interpretat vreodată, întrucât superputerea lui este de aceea de a vedea binele în alţii şi de a-l pune în evidenţă”, a spus Brendan Fraser.

Whale premiere, 79th Venice International Film Festival, Italy - - 04 Sep 2022
Regizorul Darren Aronofsky și actorul Brendan Fraser. the Whale. Veneția 2022. Profimedia

O replică din scenariu l-a inspirat pe Darren Aronofsky să regizeze acest film: Este cel mai important mesaj care poate fi lansat în lume în acest moment

Regizorul Darren Aronofsky, al cărui film „The Wrestler” a câştigat cel mai important trofeu al Festivalului de la Veneţia, Leul de Aur, în 2008, a spus că există o replică în scenariu („Oamenii sunt incapabili să rămână indiferenţi”) care l-a inspirat să realizeze filmul.

„Este cel mai important mesaj care poate fi lansat în lume în acest moment. Cu toţii tindem către cinism şi întuneric şi către renunţarea la speranţă. Este exact lucrul de care nu avem nevoie acum”, a spus Darren Aronofsky.

Brendan Fraser a trecut la rândul său printr-o perioadă mai întunecată în ultimul deceniu

Brendan Fraser a trecut la rândul său printr-o perioadă mai întunecată în ultimul deceniu, când zilele sale de glorie din pelicule precum „The Mummy” şi „George of the Jungle” păreau să fi fost date uitării. „Arătam altfel în perioada aceea”, a spus el duminică.

Darren Aronofsky a mărturisit că a petrecut un deceniu căutând actorul potrivit pentru rolul principal din „The Whale” şi că l-a distribuit pe Fraser după ce l-a văzut pe actorul american în trailerul unui film brazilian cu buget redus.

Brendan Fraser spune că a dat tot ceea ce avea mai bun în el pentru acest rol. „Călătoria mea către punctul în care mă aflu acum a fost de a explora pe cât de multe personaje. Acest (rol) a prezentat cea mai mare provocare pentru mine”, a adăugat el.

Pe filmnow.ro:

Filmul „Bones And All”, succes „nebun” la Veneția: peste opt minute de ovații. Fanii lui Timothee Chalamet au luat cu asalt Twitterul

 

Descarcă aplicația DIGI TV

Programul Zilei

joi22.01
vineri23.01
sâmbătă24.01
duminică25.01
luni26.01
marți27.01
miercuri28.01
07:35 Pe taramul femeilor
09:10 Echipa de soc
11:00 Acvila legiunii a IX-a
12:45 Blestemul Scorpionului de Jad
14:25 La cinci pasi de tine
16:15 Furios si iute: Hobbs & Shaw
18:25 10 zile fara mama
20:00 Un copil in timp
21:30 Viata de stafie
23:05 Lunetistul: Ultima reduta
01:50 Prometheus
03:50 Crima este a mea
05:30 Homefront: Orasul fara legi
06:00 La cinci pasi de tine
07:55 Viata de stafie
09:30 Stapanul inelelor: intoarcerea regelui
12:40 Victoria si Abdul
16:50 Mereu dragostea
18:15 O zi minunata in cartier
20:00 Ariciul Sonic 2
21:55 Hit Man
23:45 Greu de ucis 4
00:20 Cel mai tare sef
02:15 300: Ascensiunea unui imperiu
03:50 Recuperatorul
05:25 Conspiratie la Cairo
07:05 Mereu dragostea
08:30 Omul-Paianjen: in lumea paianjenului
10:20 Ariciul Sonic 2
12:15 Kingsman: Cercul de aur
14:30 Bomba zilei
16:05 Sa fie razboi!
17:45 Prinde-ma! Daca poti!
20:00 Totul se termina cu noi
22:05 Planeta Maimutelor: Razboiul
02:25 E timpul sa iubesti
04:10 Competitia oficiala
07:20 Prinde-ma! Daca poti!
09:35 Parcul de distractii
10:55 Planeta Maimutelor: Razboiul
13:10 Dl. Holmes
14:50 Cod rosu de jaf
16:25 Pasager in trenul terorii
18:05 Inima de campion
20:00 Godzilla x Kong: Un nou imperiu
21:55 Masinarii infernale
23:55 Va curge sange
00:55 Cei ce vegheaza
03:30 Curierul 2
04:50 Ultimul sarut
06:00 Singura sansa
07:35 Masinarii infernale
09:35 Un sot in plus
11:00 Godzilla x Kong: Un nou imperiu
12:55 Din alte vieti
14:35 Shazam!
16:40 Masina Timpului
18:10 Cum sa scapi de un tip in 10 zile
20:00 Mustang
21:35 Labirintul mintii
23:15 S-a furat un tren 123
01:20 Cursa mortala
03:05 Phoenix
04:50 Lorzii crimei
06:30 Shazam!
08:35 Cum sa scapi de un tip in 10 zile
10:25 intoarcerea campionului
12:15 Memoriile unei Gheise
14:30 Bloodshot
18:00 Fantoma mea iubita
20:00 Urasc vara
23:10 Traind printre demoni 2
02:00 Kompromat
04:05 Blade
06:25 Bloodshot
08:10 Urasc vara
09:50 Veronica Mars
11:35 27 de rochii
13:20 Masca
15:00 Dupa cum ti-e norocul
16:25 Alerta de grad zero
18:30 si cuvintele ranesc
20:00 Jurassic World: Un regat in ruina
22:00 The Silent Hour: Martor fara glas
23:35 Ultimul duel
01:15 Un scandal regal
02:20 Atlasul norilor
05:00 Orfelinatul

Ultimele știri

Sinners (2025)
Filmul „Sinners”, cele mai multe nominalizări la Oscar din istorie. Cu ce pelicule luptă pentru marele trofeu în 2026

Thriller-ul cu vampiri "Sinners", a cărui acţiune se petrece în perioada segregaţiei din SUA, cu Michael B. Jordan în rolul principal, a...

92nd Annual Academy Awards - Backstage
Nominalizări Oscar 2026. „Sinners” și „One Battle After Another”, filmele cu cele mai mari șanse la premiu

Academia Americană de Film a făcut publice joi nominalizările la cea de-a 98-a ediție a premiilor Oscar. În urma anunțului oficial, cele...

Will Smith și Jada Pinkett Smith/ Profimedia
Will Smith și Jada Pinkett Smith, apariție rară împreună la Paris. Au fost alături de fiul lor, Jaden, la Săptămâna Modei

Will Smith și Jada Pinkett Smith au atras toate privirile la Săptămâna Modei de la Paris, unde au participat împreună la debutul fiului...

Partenerii noștri

Sinners (2025)
Filmul „Sinners”, cele mai multe nominalizări la Oscar...
Filmnow.ro
92nd Annual Academy Awards - Backstage
Nominalizări Oscar 2026. „Sinners” și „One Battle...
Filmnow.ro
Will Smith și Jada Pinkett Smith/ Profimedia
Will Smith și Jada Pinkett Smith, apariție rară...
Filmnow.ro
roberts
Eric Roberts, la premiera noului său film, „Clika”...
Filmnow.ro
Kevin Costner
Noi detalii despre relația pe care Kevin Costner o are...
Filmnow.ro
88th Annual Academy Awards - Backstage And Audience
Ce crede Kate Winslet despre interpretarea lui...
Filmnow.ro
2026 Sundance Film Festival - Press Welcome Event & Remarks
Festivalul Sundance, pentru ultima dată în Utah. Fiica...
Filmnow.ro
Paris, France. 06th Oct, 2025. Nicole Kidman attending the Chanel Womenswear Spring/Summer 2026 show as part of Paris Fashion Week in Paris, France on October 06, 2025. Photo by Aurore Marechal/ABACAPRESS.COM Credit: Abaca Press/Alamy Live News
Ce a făcut Nicole Kidman după ce zvonurile că fostul...
Filmnow.ro
83rd Annual Golden Globe Awards - Press Room
Stephen Graham, actorul din „Adolescence”, şi-a...
Filmnow.ro