Descarcă aplicația DIGI TV
Emilia Perez (2024), Zoe Saldana Emilia Perez (2024), Zoe Saldana / Foto: Profimedia

Filmul Emilia Perez, favorit la nominalizările Oscar 2025. Editorialist: Academia ar putea trimite un mesaj politic cu The Apprentice

Filmul „Emilia Perez” al lui Jacques Audiard se anunţă a fi o prezenţă obligatorie în nominalizările la Oscar, anunţate joi după o amânare din cauza incendiilor mortale din Los Angeles.

Hollywood-ul a fost afectat serios luna aceasta. În faţa incendiilor care au provocat moartea a aproape treizeci de persoane şi au forţat mii de oameni să fugă, închiderea votului pentru nominalizări a trebuit să fie amânată.

În mijlocul dezastrului, anunţul va fi făcut online, fără fast şi fără circumstanţe.

Citește și: Previziuni pentru Oscar 2025. “The Brutalist” și “Conclave”, filmele cotate cu cele mai bune șanse la trofeu

"Emilia Perez" ar trebui să "strângă un număr mare" de nominalizări, preconizează pentru AFP Pete Hammond, editorialist al site-ului specializat Deadline, citat de News.ro.

Această odisee muzicală despre tranziţia de gen a unui traficant de droguri mexican pare să concureze pentru Oscarul acordat celui mai bun film, precum şi pentru mai multe premii pentru muzică şi sunet.

Vedeta sa, Karla Sofia Gascon, este de asemenea aşteptată să se numere printre candidaţii la Oscarul pentru cea mai bună actriţă, o premieră istorică pentru o actriţă transgender.

Un alt pilon al filmului, Zoe Saldana este de asemenea aşteptată să fie nominalizată pentru cea mai bună actriţă în rol secundar. Cu toate acestea, Selena Gomez, cealaltă vedetă din "Emilia Perez", care a fost criticată pentru dicţia sa spaniolă, ar putea fi trecută cu vederea de Academie.

În ciuda acestui fapt, acest lungmetraj premiat la Cannes ar putea deveni cel mai nominalizat film non-englez din toate timpurile. Un record deţinut de "Tigers and Dragons" (2000), al regizorului taiwanez Ang Lee, şi "Roma" (2018), al mexicanului Alfonso Cuaron, cu câte zece nominalizări.

"(Emilia Perez) este atât de puternic în fiecare categorie în care ar putea fi nominalizat", a observat Hammond.

Competiţie puternică la premiile Oscar 2025 pentru cel mai bun film

Concurenţa se anunţă însă acerbă: thrillerul "Conclave" şi "The Brutalist", o frescă amplă despre viaţa unui imigrant evreu, sunt de asemenea aşteptate să primească o serie de nominalizări.

Musicalul "Wicked", "Anora", cel de-al doilea episod al saga SF "Dune" şi filmul biografic despre Bob Dylan, "A Complete Unknown", ar trebui, de asemenea, să obţină rezultate bune.

Cursa pentru cea mai bună actriță e cea mai strânsă

Citește și: Transformarea anului. Demi Moore, de nerecunoscut în imaginile postate de Halloween. „Miroase a Oscar și Glob de Aur!”

demi (54)
Demi Moore. Profimedia

Demi Moore a şocat Hollywood-ul câştigând un Glob de Aur la începutul lunii ianuarie pentru "The Substance", o fabulă a regizoarei franceze Coralie Fargeat, în care interpretează rolul unei foste vedete de la Hollywood dependentă de un ser care o întinerește.

Ea ar trebui să fie nominalizată, la fel ca Mikey Madison pentru rolul său de stripteuză care se transformă într-o Cenuşăreasă a zilelor noastre în "Anora".

Cu Karla Sofia Gascon în cursă, rămân "alte două locuri foarte greu de prezis", potrivit lui Hammond.

Angelina Jolie ("Maria") şi Nicole Kidman ("Babygirl") au fost considerate mult timp candidate puternice. Dar brazilianca Fernanda Torres, care a câştigat un Glob de Aur pentru "I'm Still Here", şi britanica Marianne Jean-Baptiste ("Two Sisters") ar putea domina spectacolul.

Adrien Brody, favorit la un Oscar pentru cel mai bun actor

Adrien Brody
Adrien Brody, la Globurile de Aur 2025 / Foto: Profimedia

Dintre actori, Adrien Brody ("The Brutalist") este clar favorit şi probabil că i se vor alătura Ralph Fiennes ("Conclave") şi Timothée Chalamet ("A Complete Unknown").

Hugh Grant ar putea fi în sfârşit nominalizat la Oscar, graţie filmului de groază "Heretic", în care îşi spulberă imaginea de etern iubit. Iar fostul James Bond Daniel Craig ar putea completa lista, pentru rolul lui în "Queer".

Cu excepţia cazului în care alegătorii îl preferă pe Sebastian Stan şi portretizarea sa tulburătoare a anilor de tinereţe ai lui Donald Trump în "The Apprentice". Filmul a făcut obiectul unor ameninţări cu acţiuni în justiţie din partea avocaţilor lui Donald Trump, nu în ultimul rând din cauza unei scene în care noul preşedinte al Statelor Unite îşi violează soţia.

Academia "ar putea trimite un mesaj politic", spune Hammond.

Mai ales că aceste nominalizări lasă uşa deschisă surprizelor. Forţând mii de oameni să părăsească Los Angeles-ul, incendiile ar putea rearanja tabloul, reducând participarea.

"Ştim că o mulţime de membri şi-au pierdut casele (...) Unii pur şi simplu nu au votat", spune Hammond.

Potrivit acestuia, acest lucru ar putea spori influenţa alegătorilor nonamericani, care trăiesc departe de Hollywood şi preferă adesea filmele de autor.

Citește și: A jucat cu Angelina Jolie, a fost dublu nominalizat la Oscar, dar nu îi e ușor să-și asigure traiul: “Încă lupt să-mi câștig existența”

 

Descarcă aplicația DIGI TV

Programul Zilei

marți18.11
miercuri19.11
joi20.11
vineri21.11
sâmbătă22.11
duminică23.11
luni24.11
06:25 Inferno
08:20 Prinde-ma! Daca poti!
10:40 Omul-Paianjen: Departe de casa
12:40 Dragoste de cinci stele
14:10 Barbie
16:00 Robin Hood
18:15 August Rush
21:25 Hanna
23:10 Un scandal regal
01:05 Politistul din Beverly Hills
02:45 Alibi.com 2
04:10 Anihilare
08:45 Dl. Holmes
10:25 Hanna
12:10 Dumnezeu pentru o zi
16:10 O noapte la Muzeu: Secretul Faraonului
17:45 Memoriile unei Gheise
20:00 S-a furat un tren 123
21:40 Poker Face
23:10 T2 Trainspotting
01:10 Ultima noapte
03:15 Curierul 2
06:00 O minciuna gogonata
07:25 S-a furat un tren 123
09:05 Peter Pan
12:35 Labirintul: incercarile focului
14:40 Mamma Mia! O luam de la capat
16:25 Doamna din apa
18:10 Echipa de soc
20:00 Calatoria catre Bethlehem
21:35 Domnul Jones
23:30 Corbul
00:30 Inamicul statului
02:35 Nu exista tara pentru batrani
04:30 Frumusica
06:30 12 orfani fantastici
08:25 Nopti albe in Seattle
10:05 Calatoria catre Bethlehem
11:40 Johnny English... se intoarce!
13:20 Stapanul inelelor: Cele doua turnuri
16:10 Maiorul Payne
17:45 Primul om pe Luna
20:00 Vanatorii de fantome: Mostenirea
22:00 Ultimul duel
01:40 Traficantii de corpuri
03:30 Sfaturi in dragoste
05:15 Ophelia
06:25 Primul om pe Luna
08:40 Gnomeo si Julieta 2: Sherlock Gnomes
10:05 Vanatorii de fantome: Mostenirea
12:05 Femeia fantastica
14:20 Maria
16:15 Tata e numai unul
17:50 Furios si iute: Hobbs & Shaw
20:00 Yes Man - Un cuvant poate schimba totul
21:40 Greu de ucis 4
23:45 Alien: Pactul
01:10 Inocentul
02:45 Singura sansa
04:20 Omul din intuneric 2
05:50 Masca
07:00 Furios si iute: Hobbs & Shaw
09:10 Hai sa cantam din nou!
10:55 Yes Man - Un cuvant poate schimba totul
12:35 Agentul Cody Banks
14:15 Nikki si Nora in actiune
15:40 Transformers: Exterminarea
18:15 27 de rochii
20:00 Elysium
21:45 Taxi 5
23:30 Ape periculoase
01:25 Orfelinatul
03:05 300: Ascensiunea unui imperiu
04:40 Regatul
07:30 Mama vitrega
09:30 Terminator: Genisys
11:25 Elysium
13:10 inger rebel
14:35 Ascensiunea lui Jupiter
16:35 Bumblebee
18:25 Bomba zilei
20:00 Inima de campion
22:00 Robin Hood: Barbati in izmene
23:40 O calatorie cu miza mare
00:35 Blade: Trinity
02:20 Babylon
05:20 Cartea lui Clarence

Ultimele știri

DEMON SLAYER, KIMETSU NO YAIBA LA FORTERESSE INFINIE FILM 1 - GEKIJOUBAN KIMETSU NO YAIBA, MUGEN-JOU HEN MOVIE 1 (2025)
„Demon Slayer” doboară un record la box office-ul mondial. Prima producţie japoneză care depăşeşte 100 de miliarde de yeni

Noul film al francizei japoneze de animaţie "Demon Slayer", intitulat "Fortăreaţa infinită", a devenit prima producţie japoneză care...

Tom Cruise și Sydney Sweeney/ Profimedia
Tom Cruise, tot numai zâmbete lângă Sydney Sweeney. Actorul s-a despărțit recent de Ana de Armas

Tom Cruise pare să-și fi regăsit buna dispoziție după despărțirea de Ana de Armas. Actorul în vârstă de 63 de ani a fost surprins duminică...

"The Thursday Murder Club" UK Premiere - Special Access
Pierce Brosnan, deschis să revină în franciza James Bond, dar nu în rolul principal. 007 este „treaba altcuiva”

Pierce Brosnan este deschis să revină în franciza James Bond pentru a juca un spion retras, dar a spus că rolul 007 este „treaba altcuiva”.

Partenerii noștri

DEMON SLAYER, KIMETSU NO YAIBA LA FORTERESSE INFINIE FILM 1 - GEKIJOUBAN KIMETSU NO YAIBA, MUGEN-JOU HEN MOVIE 1 (2025)
„Demon Slayer” doboară un record la box office-ul...
Filmnow.ro
Tom Cruise și Sydney Sweeney/ Profimedia
Tom Cruise, tot numai zâmbete lângă Sydney Sweeney...
Filmnow.ro
"The Thursday Murder Club" UK Premiere - Special Access
Pierce Brosnan, deschis să revină în franciza James...
Filmnow.ro
Bar Refaeli și Leonardo DiCaprio
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio...
Filmnow.ro
"Bridget Jones" Scenes In The Square Statue Unveiling - Special Access
Bridget Jones are statuie în Londra. Renee Zellweger...
Filmnow.ro
Carol Burnett Hand And Footprint In The Cement Ceremony At TCL Chinese Theatre
„El e o pastilă de fericire!” Cum reușesc Dick Van...
Filmnow.ro
personaje marvel
Cei mai bogați actori din universul Marvel. Starul...
Filmnow.ro
Ce ar fi spus Tom Cruise despre despărțire
Cum ar fi comentat Tom Cruise despărțirea dintre...
Filmnow.ro
Tom Cruise, spectacol pe ringul de dans/ Foto: Captură video
Tom Cruise, spectacol pe ringul de dans. Actorul a...
Filmnow.ro