Descarcă aplicația DIGI TV
77th Annual Golden Globe Awards, Arrivals, Los Angeles, USA - 05 Jan 2020 Christina Applegate, Golden Globe Awards 2020. Profimedia

Christina Applegate, dezvăluiri despre momentul în care s-a luptat cu anorexia: „Mi-am dorit ca oasele să-mi iasă în evidență!”

Christina Applegate și Jamie-Lynn Sigler au rupt tăcerea, în cadrul podcastului pe care îl moderează - MeSsy - despre tulburările de alimentație cu care s-au confruntat în adolescență.

„Mi-am privat corpul de alimente ani și ani la rând”, a mărturisit Applegate în cadrul celui mai nou episod al podcastului „MeSsy”, potrivit People.

A fost o adevărată tortură”, a mai spus actrița din „Dead to Me”.

Christina Applegate, care a precizat că nu a mai vorbit despre tulburările de alimentație de-a lungul anilor, a dezvăluit că s-a confruntat cu astfel de probleme în adolescență, după ce un băiat din cartier a numit-o grasă.

Citește și: Christina Applegate, apariție surpriză la Emmy, la un an de la ultimul ei eveniment. A plâns de emoție și s-a ajutat de baston pentru a se deplasa

Ea și-a amintit că avea doar 15 ani când a început să joace în „Married With Children”. Tot atunci, mama ei a ales să o înscrie în „Weight Watchers”: „Era foarte competitivă”, și-a amintit actrița, care a continuat: „Dacă reușeam să ajung la 49 de kilograme, ea era... Cum să-ți spun.. Cert e că am avut o tulburare de alimentație. Uneori mâncam cinci migdale într-o zi. Dacă mâncam șase, începeam să plâng și nu-mi doream să ies din casă. Și am păstrat asta pentru mine ani și ani la rândul”.

Mai mult de atât, pentru că personajul pe care-l interpreta în „Married with Children”, Kelly, trebuia să poarte mereu fuste scurte și topuri care îi lăsau la vedere formele, ea a suferit foarte mult: „Voiam ca oasele să iasă în relief, așa că nu mâncam”, și-a mai amintit Applegate, care susține că suferea de anorexie atunci.

Ea a dezvăluit, de asemenea, că toți colegii ei au fost alarmați: „Era înfricoșător pentru toți de pe platourile de filmare, pentru că spuneau: „Christina nu mănâncă niciodată!” Iar la un moment dat purtam cel mai mic costum. Pentru mine, în schimb, părea enorm”.

Citește și: Christina Applegate, viață transformată de sceleroza multiplă. Desculță și cu bastonul mereu la îndemână, la ceremonia în cadrul căreia a primit o stea pe Hollywood Walk of Fame

Sigler, în vârstă de 42 de ani, a precizat că problemele ei au început în adolescență, când prietenii ei au început să vorbească despre mâncare și despre calorii: „Pur și simplu am început să iau notițe”.

Christina Applegate, viitor incert în plan profesional din cauza bolii 

În august 2021, în timp ce începuse filmările pentru ultimul sezon al serialului "Dead to Me", blonda devenită cunoscută din "Familia Bundy" a făcut public un diagnostic primit cu câteva luni în urmă, care a dat-o peste cap: suferă de scleroză multiplă.

Despre scleroza multiplă, boala care i-a dat peste cap viața, Christina Applegate a vorbit cu cei de la Variety, în legătură cu cariera ei în lumea filmului.

Christina Applegate
Christina Applegate, în 2020, înainte de diagnosticul de scleroză multiplă, și februarie 2022. / Foto: Profimedia

Despre viitorul ei profesional, aceasta a spus: "Este despre a afla de ce sunt capabilă. Sunt nouă în toată treaba asta. E nevoie de timp să îmi dau seama de boala asta și să realizez ce declanșează simptomele. Încerc să îmi dau seama de asta și sunt, de asemenea, și în doliu pentru persoana care eram. Am nevoie să găsesc un loc care să fie la fel de iubitor așa cum a fost echipa de aici (a serialului Dead to Me -n.r.), care să nu creadă că sunt o divă dacă spun că pot să lucrez doar cinci ore".

Citește și: Imaginea postată de Christina Applegate, înainte de prima ei apariție publică de când a fost diagnosticată cu scleroză multiplă: „Noua mea normalitate”

Principala ei ocupație acum este să fie mamă pentru fetița ei, Sadie Grace, și soție pentru Martyn LeNoble. "Îmi place să fiu alături de ea 100%: să o duc la școală, să o iau de la școală, să fiu cu ea când își face temele, să-i pregătesc cina, să fiu acolo când are nevoie de mine. Este ceva ce mi-a lipsit pentru un timp, iar ea este foarte fericită să mă aibă acolo", a declarat ea în interviu.

Descarcă aplicația DIGI TV

Programul Zilei

joi22.01
vineri23.01
sâmbătă24.01
duminică25.01
luni26.01
marți27.01
miercuri28.01
07:35 Pe taramul femeilor
09:10 Echipa de soc
11:00 Acvila legiunii a IX-a
12:45 Blestemul Scorpionului de Jad
14:25 La cinci pasi de tine
16:15 Furios si iute: Hobbs & Shaw
18:25 10 zile fara mama
20:00 Un copil in timp
21:30 Viata de stafie
23:05 Lunetistul: Ultima reduta
01:50 Prometheus
03:50 Crima este a mea
05:30 Homefront: Orasul fara legi
06:00 La cinci pasi de tine
07:55 Viata de stafie
09:30 Stapanul inelelor: intoarcerea regelui
12:40 Victoria si Abdul
16:50 Mereu dragostea
18:15 O zi minunata in cartier
20:00 Ariciul Sonic 2
21:55 Hit Man
23:45 Greu de ucis 4
00:20 Cel mai tare sef
02:15 300: Ascensiunea unui imperiu
03:50 Recuperatorul
05:25 Conspiratie la Cairo
07:05 Mereu dragostea
08:30 Omul-Paianjen: in lumea paianjenului
10:20 Ariciul Sonic 2
12:15 Kingsman: Cercul de aur
14:30 Bomba zilei
16:05 Sa fie razboi!
17:45 Prinde-ma! Daca poti!
20:00 Totul se termina cu noi
22:05 Planeta Maimutelor: Razboiul
02:25 E timpul sa iubesti
04:10 Competitia oficiala
07:20 Prinde-ma! Daca poti!
09:35 Parcul de distractii
10:55 Planeta Maimutelor: Razboiul
13:10 Dl. Holmes
14:50 Cod rosu de jaf
16:25 Pasager in trenul terorii
18:05 Inima de campion
20:00 Godzilla x Kong: Un nou imperiu
21:55 Masinarii infernale
23:55 Va curge sange
00:55 Cei ce vegheaza
03:30 Curierul 2
04:50 Ultimul sarut
06:00 Singura sansa
07:35 Masinarii infernale
09:35 Un sot in plus
11:00 Godzilla x Kong: Un nou imperiu
12:55 Din alte vieti
14:35 Shazam!
16:40 Masina Timpului
18:10 Cum sa scapi de un tip in 10 zile
20:00 Mustang
21:35 Labirintul mintii
23:15 S-a furat un tren 123
01:20 Cursa mortala
03:05 Phoenix
04:50 Lorzii crimei
06:30 Shazam!
08:35 Cum sa scapi de un tip in 10 zile
10:25 intoarcerea campionului
12:15 Memoriile unei Gheise
14:30 Bloodshot
18:00 Fantoma mea iubita
20:00 Urasc vara
23:10 Traind printre demoni 2
02:00 Kompromat
04:05 Blade
06:25 Bloodshot
08:10 Urasc vara
09:50 Veronica Mars
11:35 27 de rochii
13:20 Masca
15:00 Dupa cum ti-e norocul
16:25 Alerta de grad zero
18:30 si cuvintele ranesc
20:00 Jurassic World: Un regat in ruina
22:00 The Silent Hour: Martor fara glas
23:35 Ultimul duel
01:15 Un scandal regal
02:20 Atlasul norilor
05:00 Orfelinatul

Ultimele știri

Sinners (2025)
Filmul „Sinners”, cele mai multe nominalizări la Oscar din istorie. Cu ce pelicule luptă pentru marele trofeu în 2026

Thriller-ul cu vampiri "Sinners", a cărui acţiune se petrece în perioada segregaţiei din SUA, cu Michael B. Jordan în rolul principal, a...

92nd Annual Academy Awards - Backstage
Nominalizări Oscar 2026. „Sinners” și „One Battle After Another”, filmele cu cele mai mari șanse la premiu

Academia Americană de Film a făcut publice joi nominalizările la cea de-a 98-a ediție a premiilor Oscar. În urma anunțului oficial, cele...

Will Smith și Jada Pinkett Smith/ Profimedia
Will Smith și Jada Pinkett Smith, apariție rară împreună la Paris. Au fost alături de fiul lor, Jaden, la Săptămâna Modei

Will Smith și Jada Pinkett Smith au atras toate privirile la Săptămâna Modei de la Paris, unde au participat împreună la debutul fiului...

Partenerii noștri

Sinners (2025)
Filmul „Sinners”, cele mai multe nominalizări la Oscar...
Filmnow.ro
92nd Annual Academy Awards - Backstage
Nominalizări Oscar 2026. „Sinners” și „One Battle...
Filmnow.ro
Will Smith și Jada Pinkett Smith/ Profimedia
Will Smith și Jada Pinkett Smith, apariție rară...
Filmnow.ro
roberts
Eric Roberts, la premiera noului său film, „Clika”...
Filmnow.ro
Kevin Costner
Noi detalii despre relația pe care Kevin Costner o are...
Filmnow.ro
88th Annual Academy Awards - Backstage And Audience
Ce crede Kate Winslet despre interpretarea lui...
Filmnow.ro
2026 Sundance Film Festival - Press Welcome Event & Remarks
Festivalul Sundance, pentru ultima dată în Utah. Fiica...
Filmnow.ro
Paris, France. 06th Oct, 2025. Nicole Kidman attending the Chanel Womenswear Spring/Summer 2026 show as part of Paris Fashion Week in Paris, France on October 06, 2025. Photo by Aurore Marechal/ABACAPRESS.COM Credit: Abaca Press/Alamy Live News
Ce a făcut Nicole Kidman după ce zvonurile că fostul...
Filmnow.ro
83rd Annual Golden Globe Awards - Press Room
Stephen Graham, actorul din „Adolescence”, şi-a...
Filmnow.ro